RSS plūsma

16. vēstule. Pētnieciskā iepirkšanās un citas ekspedīcijas

Mēs pārāk daudz laika pavadām, iepērkoties, tā kādu dienu secinājām. Viens iemesls ir tas, ka mums nav auto, līdz ar to katra izraušanās no tuvējo Giant  un Shopper atkarības ir vesels projekts. Tad vēl ir “iepazīšanas izmaksa” – kamēr saproti, kas ir kas, patērē ne tikai liekus dolārus, bet arī stundas. Un vēl tas, ka mums tomēr gribas pēc iespējas vairāk lietot eko pārtiku. Jā, un mēs arī vēl neesam apgādājušies ar visām sadzīvei vajadzīgajām lietām.

Tāpēc vienu dienu sarakstījām listi, ko mums vajadzētu izdarīt, un paņēmām Zipcar. Zipcar ir diezgan ērta auto noma, kas darbojas on-line – vajag reģistrēties un iegādāties biedra karti, un tad var on-line pasūtīt auto un paņemt to stāvvietā, atverot un iedarbinot ar Zipkarti. Lielākā priekšrocība ir tā, ka šo auto var noīrēt uz stundām un cenā jau ir iekļauta apdrošināšana (īrējot uz dienām tā jāpērk, un tas sanāk tikpat dārgi kā paša auto īre). Pēc tam auto jāaizved atpakaļ uz stāvvietu, un stāvvietas ir visā apkaimē.

Vispirms devāmies uz kādu Jāņa nolūkotu vietu, kas saucas Community Forklift – tā ir daļa no sociāla projekta, un īsumā – tā ir liela būvniecības, celtniecības un visādu mājas remonta lietu noliktava. Viss, ko tajā par diezgan lētu naudu var dabūt, ir ziedotas vai citādāk iegūtas kādam nevajadzīgas lietas – piemēram, pārpalikuši celtniecības materiāli, krāsas, durvis, logu ailas, āķīši un zāģīši. Forkliftā arī ir antīko lietu sadaļa, kurā var dabūt, piemēram, vecu kartupeļu stampājamo vai 20. gadsimta metāla saldumu kārbas.

 

Lai arī noliktavā ir pašapkalpošanās, un neviens pakaļ nestaigā un vēlmes no acīm nenolasa, ir, piemēram, tāda ļoti patīkama “fīča” kā pašapkalpošanās tējas un kafijas galdiņš – ielej sev krūzīti, iemet monētu un staigā, jo, lai kaut ko atrastu jāmeklē tiešām cītīgi.

Mēs gan sev vajadzīgo neatradām, bet nopriecājāmies par ideju. Laimīgi gan tie, kuriem pēc remontiem un būvēšanās palikušas pustukšas krāsu bundžas, pāris kājlīstes un citi krāmi, un arī tie, kuriem tieši tas vajadzīgs.

Tālāk devāmies uz Glut Food, kas ir bioloģiskās pārtikas kooperatīvais veikals. Tas dibināts 70.tajos, Vjetnamas kara opozīcijas noskaņās un ir bezpeļņas organizācija, kurā strādā kooperatīva dalībnieki, bet nav īpašnieku – tas pieder visiem, bet peļņa tiek GLUT sociālajiem projektiem. Atšķirībā no citiem kooperatīvajiem ekoveikaliem, šeit nevajag iestāties, bet var vienkārši iet un ieprikties. Veikals no ārpuses izskatās neliels un pat grūti pamanāms – nekādas fancy izkārtnes un vilināšanas. Taču cilvēki iekšā čum un mudž. Tur var dabūt visu, kas vajadzīgs, cenas ir sakarīgas, un daudzas lietas arī tiek pārdotas nefasētas – lielas graudaugu tvertnes, no kurām pats var iesvērt desmit veidu lēcas, rīsus un citus, izlejamās eļļas, medus.

Veikalā bija arī zemesriekstu sviesta aparāts. Kā zināms, īsts zemesriekstu sviests sastāv tikai no riekstiem un drusku sāls, bet visos rūpnieciski ražotajos ir klāt arī cukurs un vēl šis tas – svaigumam. Ar šo aparātu var sev pats uztaisīt zemesriekstu sviestu, turklāt no bio riekstiem.

Mēs no veikala izgājām ar lielu kasti (pie veikala ir saliktas tukšas kartona kastes, kuras pircēji var izmantot, lai saliktu savus pirkumus – varbūt ne pats estētiskākais noformējums, bet toties ļoti ērti un arī videi draudzīgi). Pirms tam bijām arī izmēģinājuši Relay – vietējo ekoproduktu mājas piegādi, pasūtot Organic Basket – iepriekš neatšifrētu augļu un dārzeņu grozu. Glut veikalā par to pašu summu, ko samaksājām par visādi labiem, bet diezgan maz produktiem (piemēram, bio kazeņu sīkā paciņa pazuda pāris minūtēs, bet divi bio āboli mūsu ģimenē radīja pārāk lielu konkurenci), dabūjām krietni vairāk visādu labumu. Iepirku arī griķus, pie kuriem veikalā bija piezīme “kasha”.

GLUT veikals it kā varētu būt idejisks radinieks Whole Foods Market, taču pēdējais ir tāds īsts “upscale” veikals. Tajā iepērkas Mišele Obama un Toma Krūza šķirtā sieva, un cenas ir diezgan augstas. Taču Whole Foods iezīme ir tā, ka tas cenšas būt pēc iespējas vietējs – nav visos valsts veikalos viena standarta, bet katram ir savs skats un sajūta. Tā, piemēram, samērā demokrātiskajā Silver Springā, arī Whole Foods bija ļoti demokrātisks – izskatījās pēc lielveikala, kuru no citiem atškir uz sienām lieliem burtiem deklarētās vērtības (bioloģiska saimniekošana, vietējā pārtika, ilgtspējība utt) un viscaur virmojošā kanēļa un ceptu ābolu smarža. Tajā rosījās ģimenes ar bērniem, gan baltas, gan melnas, gan citādākas. Šis veikals esot ļoti atdzīvinājis Silverspringas apkaimi un ir viens no tiem, kurā satiekas dažādas kopienas. Savukārt citā Whole Foods, kurā mēs pabijām, un kas atrodas Foggy Bottoms – rajonā, kurš ved uz turīgo Džordžtaunu, varēja redzēt, ka ir strādājis dizainers. Tajā savus smoothies un zaļos kokteiļus iepirka sportiskas jaunietes skriešanas tērpos, kuras sporta somām plecos un blondām zirgastēm šūpojoties, steidzās kaut kur tālāk. Bet man Whole Foods nenoliedzami ir viens no kulta objektiem Amerikā.

Neizskatās pēc parasta lielveikala, vai ne?

Mēs Džordžtaunas ekspedīcijā devāmies ar konkrētu mērķi – apmeklēt Francijas vēstniecību, kurā notika Kids Euro Festival pasākumi. Džordžtauna radusies 18. gadsimta beigās, kad pa tās ceļiem no tabakas plantācijām raža vesta uz ostām, tagad vēsturiskās mazstāvu mājiņas ir smalki veikaliņi, restorāni, grāmatnīcas.

Ekspedīcija pa Džordžtaunas ieliņām siltā un saulainā dienā izvērsās diezgan ilga, tāpēc Francijas vēstniecībā nonācām, kad pasākumi jau gāja uz beigām, bet bērni ar prieku pielipa Avārijas brigādes multenēm, kas prezentēja Latviju un noskatījās spocīgu vācu izrādi. Tad viss beidzās un ģimenes devās prom, bet gandrīz visas apstājās pie zaļā nokalna vēstniecības teritorijā, un tur visu tautību bērni jautri piedalījās universālā bērnu izklaidē – ripošanā no kalna.

Viena Atbilde »

  1. Patīk ideja par Zipcar – liekas kaut kas līdzīgs mūsu BalticBikes (ka var dažādās vietās nodot). Un Community Forklift es noteikti varētu atrast kaut ko savām Montessorīgajām aktivitātēm. 🙂 Prieks lasīt par jūsu gaitām! 🙂

    Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: