RSS plūsma

Astotā vēstule: mājiņa, pruši, Hyattsville

Vai nav jocīgi, ka mēs atbraucām uz Ameriku un dzīvojam tā, it kā būtu laukos, vienu vakaru teica Jānis. Patiešām, mūsu Haijatsvillas namiņā vismaz no iekšpuses ir apmēram tāds paskats, kāds varētu būt mūsu hipotētiskajai Latvijas lauku mājai, ja mēs to būtu nopirkuši no cilvēkiem, kas dzīvojuši diezgan trūcīgi, bet kārtīgi un tīrīgi un ar vēlmi “lai būtu smuki”. Dzīvojamā istabā tumšu koka paneļu plastmasas imitācija, tumši brūna virtuves iekārta, un to papildina tapetes (mazgājamās), uz kurām ir rakstiņš lauku virtuves noskaņās – augļu un piena krūkas kompozījcija, savukārt viena siena aplīmēta ar plastmasas paneli, kurš imitē pelēku sienu ar sarkanbrūniem ķieģeļiem, tikai daži “ķieģeļi” ir izkrituši. Uz grīdām ir “wall to wall carpeting”, zem kura mēs atklājām tīri pieklājīgu koka dēļu grīdu, ļoti daudz kas turas “uz puņķiem” vai drīzāk – uz skoča, jo vai nu iepriekšējie iemītnieki vai saimnieki devuši priekšroku tieši tam kā fiksēšanas un labošanas palīgam. Mūsu guļamistabā ir tumši zaļas sienas un vīna sarkans paklājs, kas dīvainā kārtā ir pat visai glīts savienojums. Mājiņai ir maziņi lodziņi, kas raksturīgi šīs apkaimes mājiņām kopumā, bēniņu stāvs ar divām istabām, ko bērni var izmantot kā štābiņu, mazs pagalma lievenītis un tik liels pagalms kā mūsu K. ielas mājai – pilnīgi tukšs, tikai apaudzis ar zāli, un tagad tā vidū arī izraksta bedre, ko paveica Jurģis un Kārlis savā dubļu darbu dienā.

Vēlos vakaros – un laiks te joprojām ir kā Latvijas augustā – pie mājas čirkst kāds čirkstētājs – čīgātājs, bet gaisā ik pa laikam atskan helikoptera dobjā plarkšķēšana. Tā kā vienā galā mūsu ielai atrodas lielais ceļš, bet otrā – metro un dzelzceļa stacija, tad dzirdam gan auto, gan vilcienu taures, un arī “viu viu” no netālā ugunsdzēsēju depo. Haijatsville kopumā ir melno un spāņu izcelsmes cilvēku rajons (esmu redzējusi apmēram trīs baltos cilvēkus, un visi tie bija večiņas), kurā neviens nestaigā pa ielām. Mēs esam vienīgi, kas pa dienu špacierē pa rajonu, un ja nu kāda dzīva būtne ir redzama, tad tā parasti ir diezgan laiska un pēc visa spriežot – bez darba. Šajā rajonā 50% mājsaimniecību ir “economically disadvantaged”, lai gan mūsu pretējās mājas kaimiņam ir vismaz kādi seši veci auto.

Ievācāmies mēs šeit 16. oktobrī, kad pēc gandrīz divām nedēļām diezgan trokšņainas un haotiskas ciemošanās atstājām Daigas un Andra mājīgo Silverspringas mītni, arī Ruksi (šņuk), Beku un Tulli (mur), Pidriķi un Murpi (čirp) un divas peles. Daiga un Andris ir cilvēki, par kuriem var teikt, ka pazīstot viņus un pavadot ar viņiem kaut nelielu laiku kopā, pats kļūsti par kaut nedaudz labāku cilvēku, un tāpēc mums viņu pietrūks, un lai nebūtu šīs pietrūkšanas sajūtas, mēs iesim ciemos un neļausim aizmirst Brizgas! Vispār vietējie latvieši, kurus esam sastapuši, ir fantastiski atsaucīgi un palīdzīgi. Tātad, atstājām mūsu latviešu “ģimeni”, lai satiktos ar mūsu jauno “ģimeni”, var pat teikt, ar divām. Mājiņa pieder Ibrahimam, As You Can See puisis a.k.a. Baha (kurš, kā izrādās, strādā kādā Vašingtonas slimnīcā par rentegna nurse – brālīti?) ir viens no viņa astoņiem bērniem. Ibrahims ir paliels un lēnīgs un staigā ar koši baltām zeķēm melnās zandalēs, bet viņa īpašā iezīme ir tā, ka visu, ko saka, viņš pasaka apmēram 50 reizes. Tad, kad mums sākās problēmas ar elektrību (divās istabās tā vienkārši pazuda), Ibrahimu satikām vairākkārt, un es sapratu, ka adekvātai komunikācijai arī man ir jāsāk atkārtot, cik ļoti mani uztrauc tas, ka kaut kas nav kārtībā ar elektrību, varbūt ar vadiem un cik ļoti es gribētu, lai to salabo. Gods kam gods, Ibrahims kopā ar dažiem saviem dēliem elektrības lietu atrisināja, ik pa laikam sakot “I am sorry” (reizes 30), “it’s ok, we fix it” (reizes 50) un “have a pleasant evening” (reizes 5), pat ielika jaunu atslēgu, jo esošā bija diezgan ļurīga. Otra ģimenīte, ar kuru mums šeit ir darīšana, nav tik patīkama un pieklājīga. Izrādījās, ka prusaks, kuru manījām, bija tikai viens no samērā lielas populācijas pārstāvjiem. Kā Baha teica – “bugs and roaches and stuff”. Lai arī prusaki ir mazākais ļaunums, ko no šāda tipa mājdzīvniekiem varētu dabūt (ja būtu blaktis, tad mūsu te vairs nebūtu), es neesmu īsti par viņiem sajūsmā un daru to, kas, manuprāt, var viņiem likt tīties – beržu un tīru ar nežēlīgām ķīmijām (piedod, okeān), taču Brizgu puišiem ir iededzies īsts iznīcinātāju azarts. Ik pa laikam atskan sauciens “pruši!!!!” un, ja Jānis vēl paķer kādu papīra gabalu, tad puikas ķer tos nejauceņus ar kailām rokām un met podā. Vēl esam izkaisījuši stikla pulveri, ko mums iedeva Andris – tā nav inde, bet, ja prusaks tam pāstaigā pāri, tad tas iekļūst viņa locītavās un viņš mirst baisās mokās (es vismaz tā ceru). Ja šie līdzekļi nebūs gana iedarbīgi, tad Ibrahims apsolīja izindēt ar kārtīgu indes smidzināšanu.  It kā ar šo nepietiktu, puikas (ieskaitot Jāni) vienu dienu no pastaigas uz vietējo RadioShack atnesa spēlīti – trasīti un trīs robotus-prusakus, kurus pa to dzenāt un likt cīnīties.

Mūsu rajonā ar kājām var aiziet uz Pankūku māju (izdarīts – lielās pufīgās pankūkas ar milzīgu sīrupa piedevu), Domino picu (nē), Popeyes ēstuvi (nē), La Dolce Vida Bakery (izdarīts – hispanic ceputve ar ļoti lielām un saldām bulkām, maizītēm, cepumiem), kā arī pārtikas veikalu Giant, no kura mēs tagad esam atkarīgi. Tas viss ir apmēram 10-15 minūšu gājienā, un turpat arī veļas mazgātuve Sudaville – mazgā ar monētām 24 stundas diennaktī, bez brīvdienām. Izmēģinājām, tas patiešām ir diezgan ātri un ērti, tā ka iztiksim bez veļas mašīnas mājās. Tas, kas man likās aizraujošāk vēl par veļas mazgāšanu milzīga izmēra mašīnās, kurās jāmet iekšā “kvarterīši” (25 centi), bija apmeklētāju rosības vērošana. Atkal mēs bijām vienīgie baltie starp melnajiem un hispanic cilvēkiem, un, iespējams, ka kāds ar interesi vēroja arī mūs.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: